پرینت سه بعدی در صنعت جواهرسازی

پرینت سه بعدی در صنعت جواهرسازی

پرینت سه بعدی در صنعت جواهرسازی


جواهر و طلا یکی از پر مصرف ترین و جذاب ترین تزئینات به حساب می آیند. همین مسأله تزئینات نشان مى دهد که زیبا بودن، ظرافت، جزئیات تا چه میزان می تواند در ساخت جواهرات تأثیرگذارباشد. به همین دلیل پرینت سه بعدی در صنعت جواهرسازی کاربرد بسیار زیادی دارد.

همانطور که می دانید تاریخچه استفاده از طلا و جواهرات مربوط به دوران بسیار قدیم است. لذا همیشه سعی در این بوده که روش های مدرن و راحت تر و در عین حال کم هزینه تر در ساخت طلا و جواهر استفاده شود.

یکی از این روش ها که چندین سال است رونق پیدا کرده، پرینترهای سه بعدی هستند. این که پرینتر سه بعدی تا چه میزان در ساخت قطعات طلا و جواهر می تواند مفید باشد در ادامه توضیح خواهیم داد، ولی در ابتدا بهتر است مختصری راجع به فرآیند تولید جواهرآلات و ساخت طلا به روش سنتی را بررسی کنیم.

روش ساخت طلا و جواهر به روش سنتی

روش ساخت طلا و جواهر به روش سنتی
روش ساخت طلا و جواهر به روش سنتی

در روش سنتی برای ساخت زیورآلات و جواهر مانند انگشتر ابتدا باید ایده خود را بر روی کاغذ کشید. سپس بعد از تأیید طرح، بر روی موم یک نمونه را ساخت. یعنی ابتدا طرح را بر روی موم‌ کشید و سپس قسمت های اضافه را برش داد تا به طرح اصلی رسید.

این کار علاوه بر این که زمان زیادی نیاز دارد، به یک مهارت بسیار بالا نیز نیاز دارد، چرا که زیورآلات بسیار ظریف هستند و ساخت جزئیات بالا در این ابعاد کوچک بسیار سخت است.

سپس از انگشتر از جنس موم با استفاده از گج قالب گیری می کنند، و بعد از خشک شدن گچ،‌ موم را از داخل گچ جدا کرده و مواد اصلی که از جنس طلا یا نقره یا هر متریال دیگری بود داخل قالب گچ می ریزند. بعداز اتمام کار احتمال نیاز به تراشکاری برای حذف زائدها نیز وجود دارد.

این عمل بسیار زمان بر است و دستمزد کسی که بتواند این انگشتر را بسازد نیز بسیار بالا خواهد بود. لذا ساخت یک نمونه از این طلا به روش سنتی سبب می شود که جواهرات بسیار گران باشند.

حالا فرض کنید بخواهید همزمان چندین طرح را بسازید. قطعا نیاز به چندین نیروی کار بسیار ماهر خواهید داشت. به همین دلیل است که صنعت طلا سازی صنعتی است که نیاز به سرمایه زیاد دارد و قطعا در آمد بسیار بالایی نیز دارد. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت تقاضا برای طرح های متنوع تر بیشتر شده و لذا نیاز به روش های جایگزین برای ساخت طلا و جواهر احساس می شود. یکی از این روش ها قطعا پرینتر سه بعدی خواهد بود.

مزایای استفاده از پرینتر سه بعدی در جواهر سازی

دقت فوق العاده
دقت فوق العاده

همانطور که در ابتدای مقاله به کاربرد پرینتر سه بعدی در جواهر سازی اشاره کردیم حال در این بخش به مزایای این روش در این بخش بطور کامل اشاره کرده ایم.

سرعت تولید بسیار بالا

تکرار پذیری
تکرار پذیری

همانطور که به آن اشاره شد در روش سنتی به‌دلیل استفاده از نیروی‌ انسانی زمان ساخت نمونه دقیق، بسیار طولانی خواهد بود. در صورتی که در روش پرینتر سه بعدی به دلیل این که ساخت قطعه با توجه به دستور نرم افزار می باشد سرعت ساخت بسیار بالاست، مخصوصا در زمانی که بخواهیم چندین محصول را به طور همزمان بسازیم، می توان به سرعت بی نظیر تولید با پرینتر سه بعدی پی برد.

تکرار پذیری

سرعت تولید بسیار بالا
سرعت تولید بسیار بالا

یکی از موارد قابل توجه و مهم در این است که به دلیل اتوماتیک بودن ساخت به روش پرینتر سه بعدی، می توان یک قطعه را عینا شبیه سازی کرد. بر فرض ممکن است شما یک جواهر داشته باشید که بخواهید دقیقا شبیه به آن را بسازید در این صورت می توان با کمک اسکنر سه بعدی و پرینتر سه بعدی یک نمونه دقیقا مشابه با جواهری که دارید را بسازید.

دقت فوق العاده

یکی از مهم ترین فاکتورهای پرینترهای سه بعدی رزینی مانند DLP  و SLA دقت بی نظیر آن ها در ساخت می باشد. پرینترهای سه بعدی طلا و جواهر این قابلیت را دارند که قطعات را با دقت عالی و تا ۱۰میکرون و یا کمتر بسازند. کاری که اگر یک طلا ساز بتواند بسازد قطعا دستمزدی معادل یک پرینتر سه بعدیDLP خواهد داشت.

نیروی کار کمتر

با وجود پرینتر سه بعدی می توان چندین قطعه را به طور همزمان پرینت سه بعدی کرد. به عبارتی می توان گفت به ازای هر قطعه ای که بر روی پرینتر سه بعدی قرار می گیرد می توان یک نیروی کار کمتر استخدام کرد.

راندمان کاری بالاتر

وقتی بتوانید در یک زمان ثابت به جای یک قطعه چندین قطعه بسازید، در اصل در زمان صرفه جویی کرده اید. در بازه زمانی که سفارشات تولید و تنوع محصولات زیاد می شود، می توان تمام سفارشات را به صورت همزمان اجرا کرد. بدین صورت می توانید راندمان کاری خود را افزایش دهید و ‌حاشیه سود را بالا ببرید.

سهولت در استفاده

سهولت در استفاده
سهولت در استفاده

یکی از مهم ترین مزیت های ساخت طلا و جواهر به وسیله پرینتر سه بعدی در کار کرد آسان آن است. در روش سنتی باید حتما چندین سال تجربه کسب کنید تا بتوانید جواهرات ظریف و پر جزئیات را بسازید.

در صورتی که در روش های پرینتر سه بعدی کافی است مدتی کوتاه با دستگاه کار کنید. به این صورت میتوانید به راحتی کار ساخت جواهرات را انجام دهید. علاوه بر این که پرینترهای سه بعدی وجود دارند که مستقیما می توانند محصول فلز تولید کنند. در این صورت حتی نیاز به یاد گیری قالب گیری ریخته گری هم نخواهید داشت.

امکان ساخت قطعات حجیم با وزن کم

امکان ساخت قطعات حجیم با وزن کم
امکان ساخت قطعات حجیم با وزن کم

به دلیل امکان ساخت توری های بسیار نازک به وسیله پرینتر سه بعدی، می توان جواهرات و زیورآلاتی طراحی کرد که از نظر حجم بزرگ ‌باشند ولی تراکم متریال کمتری داشته باشند. لذا از نظر اقتصادی نیز می توان جواهرات بزرگ با قیمت مناسب تر ساخت.

طراحی اختصاص جواهرات

شاید بتوان گفت یکی از جذاب ترین مزیت های ساخت طلا وجواهر به وسیله پرینتر سه بعدی در این است که شما می توانید هر طرحی که می خواهید را بسازید. و برای این منظور نیاز به تولید انبوه نیست. در روش سنتی اگر بخواهیم یک زیورآلات را به صورت انحصاری و تکی بسازیم قطعا هزینه بسیار زیادی خواهد داشت.

و شاید فقط افراد ثروتمند توانایی انجام آن را داشته باشند. در صورتی که در روش پرینتر سه بعدی به دلیل این که ذاتا برای ساخت نمونه سازی تکی ساخته شده است می تواند در تولید تکی و انحصاری زیورآلات و جواهرات، بسیار مقرون به صرفه تر باشد.

به طور کلی در روش پرینتر سه بعدی می توان مزیت های بسیار زیادی را برای ساخت طلا و جواهرات در نظر گرفت و شاید بیشتر از موارد گفته شده در بالا باشد، ولی در عین حال خیلی از طلا سازان به دلیل هراس از کار کردن با پرینتر سه بعدی و ترس از رویارویی با تکنولوژی، هنوز روش سنتی را به روش های نوین ترجیح می دهند.

معایب

معایب استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت جواهر سازی یکی از مشکلات استفاده از پرینت سه بعدی در صنعت طلا و جواهر در این است که به دلیل سخت بودن استفاده از نرم افزارهای طراحی بسیاری از طلاسازان قدیمی نسبت به پرینتر سه بعدی جبهه می گیرند. در صورتی که می توان با استخدام یک نفر طراح مشکل استفاده از نرم افزار و هنچنین کار با پرینتر سه بعدی مخصوص طلا وجواهرات را حل کرد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.