پرینتر ۳D طلاسازی

پرینتر 3D طلاسازی

پرینتر 3D طلاسازی


این فناوری در طلاسازی جای خود را باز کرده

پرینتر 3D طلاسازی

وبه سرعت در شاخه های مختلف صنعت و پزشکی و جواهر سازی در حال گسترش است.

حال حاضر در طلاسازی در ایران، تنها در ساخت قالب اولیه طلا و جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد.

آینده مصرف ان در طلاسازی چه خواهد داشت؟

روزی فرا می رسد که دیگر خبری از فیلامنت، رزین و یا مواد پلیمری دیگر، برای ساخت نمونه نهایی نیست! اما چگونه؟

آیا تا بحال فکر کرده اید که اگر به جای مواد اولیه صنعتی، مستقیما از طلا استفاده شود چه خواهد شد؟

البته به دلیل گران بودن جواهرات، علم پرینتر سازی باید به مرحله کمال برسد .

تا بتواند با دقت بسیار بالا و صدم میکرون طلا را آب کند و مستقیما نمونه ای از جنس طلا تحویل دهد.

در واقع آیند صنعت طلاسازی با پرینتر سه بعدی، قالب ها و تولید آن به طور کامل حذف خواهد شد!

پرینتر 3D طلاسازی

تا به حال اینکار بدون قالب انجام شده است؟

نمونه هایی در دنیا با استفاده از مواد اولیه فلزی با خروجی همان فلز در حال طراحی و در مرحله آزمون و خطاست. این پرینتر ها در حال حاضر نقاط ضعف بسیاری دارند. طی خبرهایی در دنیای چاپگرهای سه بعدی، یک کمپانی هلندی در حال حاضر مشغول ساخت نمونه هایی از جنس چدن، برنج و آهن می باشد.

اما تا به حال نمونه چاپ سه بعدی جواهرات بدون قالب به انجام نرسیده است و هنوز در مرحله قالب سازی با جزئیات بالا است. اما در نهایت علم به نقطه ای خواهد رسید که پرینترهای سه بعدی طلا را اکسترود خواهند کرد، آن را آب می کنند و مستقیما نمونه ای با جنس طلا تولید می کنند!

در آینده می توان برای چاپگر سه بعدی یک کوره القایی با ابعاد کوچک ۱۰ سانتی متری در نظر گرفت که با استفاده از نیروی مغناطیس طلا را آب می کند.

پرینتر 3D طلاسازی

خدمات پرینتر ۳D طلا

برای افرادیست که قصد دارند طلاسازی خود را برای نمونه به تکنولوژی چاپگر سه بعدی بسپارند. برای این کار لازم است مراکزی که صرفا فروشنده پرینتر سه بعدی نیستند،

نمونه هایی از پرینتر های رزینی در اختیار داشته باشند تا بتوانند با ریخته گری قالب هایی را که نیاز مشتری است به تعداد با الگوریتم درخت یا گراف (graph) روی سکوی موم شده پیاده سازی و به پرینتر بدهند تا شکل قالب آماده شود.

قابل ذکر است که بسیاری از همکاران صرفا تولید کننده، فروشنده و یا وارد کننده پرینتر سه بعدی قالب ساز طلا هستند و به ندرت خدمات ریخته گری و تولید قالب را به انجام می رسانند!

طراحی طلا و جواهرات بدون مواد اولیه امکان پذیر است؟

در حال حاضر بر روی ساخت دستگاه های چاپگر سه بعدی با استفاده از مواد یکپارچه فلزی کار شده است و چندین دستگاه با کوالیتی و کیفیت پایین و با درصد خطای بالا تولید شده است. اما طراحی سه بعدی طلا و جواهرات با استفاده از خود طلا یا نقره و بدون استفاده از قالب امکان پذیر نیست.

پرینتر 3D طلاسازی

برای قالب گیری از پرینتر سه بعدی رزینی استفاده کنیم یا FDM؟

دون شک استفاده از پرینتر های سه بعدی رزینی را پیشنهاد می کنیم. وقتی صحبت از پرینتر سه بعدی رزینی به میان می آید می توانید مطمئن باشید که ظرافت و حساسیت بالا در این دستگاه تضمینیست.

وقتی حرف از تکنولوژی FDM می شود، یعنی شما به دنبال تولید قطعات بزرگ هستید و حساسیت، المان چندان مهمی برایتان نیست. بنابراین پرینتر های سه بعدی رزینی SLA و DLP که بسیار شبیه و نزدیک به هم هستند به همراه تکنولوژی MSLA در صدر این نوع از پرینتر ها قرار دارند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.