اسکن سه بعدی بدن

اسکن سه بعدی بدن

اسکن سه بعدی بدن


اسکن سه بعدی بدن: دستگاه ،موارد استفاده و مزایای اسکن ۳ بعدی

تجزیه و تحلیل بدن انسان در فضای سه بعدی (۳D) با توجه به تعداد زیادی از راه حل های اسکن سه بعدی موجود، رواج بیشتری پیدا می کند. با استفاده از مدل های سه بعدی، می توان بسیاری از پارامترهای مختلف بدن را تشخیص داد که با استفاده از تصاویر ۲D قابل ارزیابی نیستند. هنگامی که یک مدل بدنه سه بعدی تولید می‌شود، معمولاً تقسیم‌شده تا قسمت‌های خاص از بدن مورد بررسی قرار گیرد.

اسکن سه بعدی بدن
اسکن سه بعدی بدن

توموگرافی کامپیوتری (CT) بدن، از فناوری پیشرفته اشعه ایکس برای شناسایی انواع بیماری ها و شرایط کمک می گیرد. CT اسکن سریع، بدون درد، غیر تهاجمی و دقیق است. در موارد اضطراری، می تواند صدمات داخلی و خونریزی را به اندازه کافی سریع نشان دهد تا به نجات جان افراد کمک کند. اگر احتمال بارداری وجود دارد، به پزشک خود بگویید و درمورد بیماری‌های اخیر، شرایط پزشکی، داروهای مصرف‌شده و آلرژی خود صحبت کنید. به شما گفته‌خواهد‌شد که قبل از چند ساعت چیزی ننوشید و نخورید. اگر حساسیت خاص به مواد کنتراستی دارید، پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش خطر واکنش آلرژیک تجویز کند.

رادیولوژیست، پزشک ای است که برای نظارت و تفسیر آزمایشات رادیولوژی آموزش دیده است، تصاویر را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. رادیولوژیست گزارش رسمی را به پزشک معالج آزمایش ارسال می کند. آزمایشات پیگیری ممکن است لازم باشد که در این صورت پزشک دلیل آن را خواهد گفت.

اسکن سه بعدی بدن


پیشرفت در فن آوری های اسکن سه بعدی به منظور ایجاد یک مدل ۳D بدن امکان تجزیه و تحلیل بدن انسان به شکل واقعی سه بعدی آن را به ما می دهد. مشاهده هر سه بعد، به جای تنها دوبعد، امکان اندازه گیری بهتر آنتروپومتریک اتوماتیک، تشخیص تغییرات در شکل بدن، پیش بینی حالت آن و غیره را فراهم می آورد.

اسکنرهای LL و اسکنرهای SL هر دو می توانند یک بازسازی سه بعدی دقیق و متراکم را ارائه دهند، اما زمان اسکن مبتنی بر لیزر معمولاً بالای ده ثانیه است در حالی که سیستم های SL بسته به تنظیمات سیستم می توانند داده ها را تنها در چند ثانیه بدست آورند. کوتاه تر شدن زمان بدست آوردن اطلاعات برای افرادی که در ثابت ایستادن با مشکل مواجه هستند، سودمند است. اغلب از اسکنرهای سه بعدی بدن برای اندازه گیری های آنتروپومتریک استفاده می شود که ممکن است در طیف گسترده ای از برنامه ها، به عنوان مثال در پزشکی، ورزش و صنعت پوشاک مورد استفاده قرار گیرد. اسکنرها همچنین در تجزیه و تحلیل حرکت سینماتیک (جنبشی) کاربردهایی دارند.

در بسیاری از این برنامه ها، اندازه گیری ها باید روی قسمت های خاصی از بدن انسان انجام شود و بنابراین داده های بدست آمده باید به قسمت های مختلف بدن تقسیم شوند. در تقسیم بدن انسان دو رویکرد اصلی وجود دارد. روش اول برای تقسیم بدن در حالت دلخواه است و معمولاً با استفاده از تکنیک های استخراج ویژگی، خوشه بندی یا منطق گنگ انجام می شود. رویکرد دوم به مدل هایی در حالت ایستاده با بازوها و پاها که اندکی از بدن فاصله دارند می پردازد، و در اینجا تقسیم بندی معمولاً بر اساس اطلاعات آنتروپومتریک و یا تحلیل توپولوژیکی انجام می شود.

تصاویر سه بعدی سی تی اسکن بدن


تصاویر سه بعدی سی تی اسکن بدن-compressed-compressed

توموگرافی کامپیوتری، که بیشتر به عنوان CT اسکن یا CAT شناخته می شود، یک آزمایش تصویربرداری پزشکی تشخیصی است. مانند اشعه X مرسوم، یک تصویر یا چندین تصویر از قسمت داخلی بدن را تولید می کند. تصاویر مقطعی تولید شده در طول CT اسکن می توانند در چندین صفحه مجدداً بارگذاری شوند. CTها حتی می توانند تصاویر سه بعدی تولید کنند. این تصاویر را می توان در مانیتور رایانه مشاهده کرد، و یا روی فیلم یا توسط یک پرینتر سه بعدی چاپ کرد و یا به CD یا DVD انتقال داد.

تصاویر CT از اندام های داخلی، استخوان ها، بافت نرم و رگ های خونی جزئیات بیشتری را نسبت به اشعه X سنتی، به ویژه بافت های نرم و رگ های خونی ارائه می دهد.

با استفاده از تجهیزات تخصصی و پیشرفته در ایجاد و تفسیر سی تی اسکن بدن، رادیولوژیست ها راحت تر می توانند مشکلاتی از جمله سرطان، بیماری قلبی عروقی، بیماری عفونی، ورم آپاندیس، تروما و اختلالات اسکلتی عضلانی را تشخیص دهند.

اسکن سه بعدی بدن
اسکن سه بعدی بدن


تصویربرداری CT:

یکی از سریعترین و دقیق ترین ابزار برای معاینه قفسه سینه، شکم و لگن به دلیل اینکه تصویر کامل و مقطعی از انواع بافت ارائه می دهد، است.
برای معاینه بیماران صدمات ناشی از تروما مانند تصادف وسیله نقلیه استفاده می شود.
بر روی بیمارانی که علائم حاد مانند درد قفسه سینه یا شکم یا مشکل در تنفس دارند انجام می شود.
اغلب بهترین روش برای تشخیص سرطان در سینه، شکم و لگن مانند لنفوم و سرطانهای ریه، کبد، کلیه، تخمدان و پانکراس است. این بهترین روش در نظر گرفته شده زیرا تصویر به پزشک اجازه می دهد تا وجود تومور را تأیید کرده، اندازه آن را اندازه گیری کند، محل دقیق آن را مشخص و میزان درگیری آن با سایر بافت های اطراف را مشخص کند.
نقش مهمی در شناسایی، تشخیص و درمان بیماری های عروقی ای دارد که می توانند منجر به سکته مغزی، نارسایی کلیه یا حتی مرگ شود. CT معمولاً برای ارزیابی آمبولی ریوی (لخته خون در رگهای ریه) و همچنین اتساع آئورت استفاده می شود.
در امراض مربوط به کودکان، تصویربرداری از CT اغلب برای ارزیابی موارد زیر استفاده می شود:

 • لنفوم
 • نوروبلاستوما
 • تومورهای کلیوی
 • ناهنجاری های مادرزادی قلب، کلیه ها و رگ های خونی
 • فیبروز سیستیک
 • عوارض تورم آپاندیس حاد
 • عوارض ذات الریه
 • بیماری التهابی روده
 • صدمات شدید

رادیولوژیست ها و انکولوژیست های پرتونگاری اغلب از معاینه CT برای ارزیابی موارد زیر استفاده می کنند:

 • در موارد تروما به سرعت آسیب های ریه، قلب و عروق، کبد، طحال، کلیه ها، روده یا سایر ارگان های داخلی را شناسایی می کنند.
 • بیوپسی و روش های دیگر مانند تخلیه آبسه و درمان تومور با حداقل تهاجم را هدایت می کنند.
 • برنامه ریزی و ارزیابی نتایج جراحی مانند پیوند عضو یا بای پس معده.
 • برنامه ریزی و اجرای صحیح روش های پرتودرمانی برای تومورها و همچنین نظارت بر پاسخ به شیمی درمانی.
 • تراکم مواد معدنی استخوان را برای تشخیص پوکی استخوان اندازه گیری می کنند.

روند کار چگونه است؟


از بسیاری جهات، یک سی تی اسکن مانند سایر آزمایشات اشعه ایکس با دو بعد کار می کند. قسمت های مختلف بدن، اشعه ایکس را در مقادیر مختلف جذب می کنند. این تفاوت به پزشک این امکان را می دهد تا قسمت های بدن را از روی تصویر اشعه ایکس یا سی تی متمایز کند. در یک آزمایش اشعه ایکس معمولی، میزان کمی از اشعه از قسمتی از ناحیه مورد بررسی بدن عبور داده می شود. یک صفحه ضبط الکترونیکی ویژه تصویر را ضبط می کند. استخوانها روی اشعه X سفید می شوند. بافت نرم، مانند قلب یا کبد در رنگ خاکستری ظاهر می شود. باقی قسمت ها سیاه به نظر می رسد.

با اسکن CT، چندین پرتو اشعه ایکس و آشکارساز الکترونیکی اشعه ایکس در اطراف شما می چرخند که میزان اشعه جذب شده در بدن شما را اندازه می گیرد. بعضی اوقات، تخت یا میز آزمایشی که روی آن قرار دارید در حین اسکن حرکت می کند، به طوری که پرتوی اشعه ایکس مسیر مارپیچی را دنبال می کند. یک برنامه ویژه رایانه ای این حجم زیادی از داده ها را پردازش می کند تا تصاویر مقطعی دو بعدی از بدن شما ایجاد شود. این تصاویر سپس در یک مانیتور نمایش داده می شوند. تصویربرداری CT بعضی اوقات با تکه نانی با برش های نازک مقایسه می شود. هنگامی که برش های تصویر توسط نرم افزار رایانه ای مجدداً جمع می شوند، نتیجه یک نمای چند بعدی بسیار دقیق از فضای داخلی بدن است.

تهیه تصویر

اصلاحات در فناوری آشکارساز تقریباً به تمام اسکنرهای CT امکان می دهد که چندین برش را در یک چرخش واحد بدست آورند. این اسکنرها، که به آن CT چند لایه یا چند قطعه‌گفته می‌شود، اجازه می‌دهد تا برش‌های تصاویر نازک تری در مدت زمان کوتاه‌تری حاصل‌شود. این منجر به جزئیات بیشتر و قابلیت نمایش نمای اضافی می شود. اسکنرهای مدرن CT می توانند تنها در چند ثانیه از قسمت های زیادی از بدن (و حتی در کودکان بسیار سریع تر) سریع اسکن کنند. چنین سرعتی برای همه بیماران کاربردی است. مخصوصاً برای کودکان، افراد مسن و بیمار دارای شرایط بحرانی یا هر کسی که ثابت ماندن در یکجا برایش دشوار است، حتی برای مدت کوتاهی که لازم است تصاویر تهیه شود.

برای کودکان، تکنیک اسکنر CT با توجه به اندازه و مساحت مورد نظر برای کاهش دوز تابش تنظیم می شود. برای برخی از آزمایشات CT، از ماده کنتراست برای تقویت قابل مشاهده بودن ناحیه بدن مورد بررسی، استفاده می شود.

تصاویر سه بعدی سی تی اسکن بدن چگونه گرفته‌می‌شود؟


متخصص با قراردادن شما بر روی میز آزمایش CT، که معمولاً پشت شما صاف روی آن قرار می‌گیرد، کارش را شروع می کند. بندها و بالشتک ممکن است برای کمک به شما در حفظ جایگاه صحیح و همچنان در آزمایش بکار آید.

بسیاری از اسکنرها به اندازه کافی سریع هستند که می توانند قبل از بی قرار شدن کودک کار خود را انجام دهند. در موارد خاص، ممکن است برای کودکانی که هنوز قادر به ثابت ماندن نیستند، آرامبخش استفاده شود. حرکت و تکان‌خوردن باعث تا شدن تصاویر و کاهش کیفیت آن خواهد شد. در صورت استفاده از ماده کنتراست، بسته به نوع آزمایش، این ماده یا بلعیده‌می‌شود، یا بطورداخل وریدی تزریق می‌شود و یا اینکه به ندرت بصورت تنقیه تجویز می‌گردد.

سرعت اسکن

در مرحله بعد، میز به سرعت از طریق اسکنر حرکت می کند تا موقعیت شروع صحیح اسکن ها را تعیین کند. سپس با انجام اسکن واقعی CT، میز به آرامی از طریق دستگاه حرکت می کند. بسته به نوع سی تی اسکن، دستگاه ممکن‌است چندین مرحله اسکن داشته‌باشد. ممکن است از شما خواسته شود که هنگام اسکن نفس خود را نگه دارید. هر حرکتی از جمله تنفس و حرکات بدن می تواند منجر به ضایعات تصویری شود.

این از دست‌دادن کیفیت تصویر می‌تواند شبیه به همان جسم مبهمی باشد که توسط تکان‌خوردن دست درحین عکس گرفتن (یا عکس‌گرفتن از یک جسم در حال حرکت) در عکس می‌افتد. پس از اتمام آزمایش، از شما خواسته می شود صبر کنید تا متخصص تأیید کند که تصاویر از کیفیت بالایی برای تفسیر دقیق برخوردار هستند یا خیر. معاینه CT معمولاً طی ۳۰ دقیقه انجام می شود. قسمتی که به تزریق کنتراست داخل وریدی نیاز دارد، معمولاً تنها ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول می کشد.

محدودیت های سی تی اسکن بدن چیست؟

جزئیات بافت نرم در مناطقی مانند مغز، اندام های داخلی لگن و مفاصل (مانند زانوها و شانه ها) اغلب با تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) بهتر ارزیابی می شود.

در حالی که CT با روش امنی برای اسکن است، در زنان باردار، سایر معاینات تصویربرداری که شامل اشعه نیستند، از جمله سونوگرافی یا MRI، ترجیح‌داده‌می‌شوند (اما فقط درصورتیکه این روش ها در تشخیص وضعیت شما به اندازه CT خوب باشند).

فردی که از جسه بسیار بزرگی برخوردار است ممکن است در دهانه ورودی دستگاه اسکنر CT جا نشود یا حتی ممکن است وزنش از میزان تحمل وزنی میز اسکنر بیشتر باشد، که این محدودیت وزنی معمولاً ۴۵۰ پوند برای میز متحرک است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.